Leasing samochodu - czy to się opłaca?
Na czym polega leasing samochodu? Dość powszechnie mówi się o tego typu usłudze. Nieraz jawi się jako synonim luksusu i dowód na to, że posiadacz auta w leasingu "wygrał życie". W innych kontekstach jednak funkcjonuje jako symbol życia w ułudzie i nieposiadania nic na własność. Postaramy się wyjaśnić, z czym wiąże się umowa leasingowa na samochód, jakie są różnice w porównaniu z kupnem auta na kredyt, oraz co jest w takiej sytuacji najbardziej opłacalne.
Leasing samochodu. Na czym polega?
Po pierwsze należy zaznaczyć, że leasing samochodu przeznaczony jest zarówno dla konsumentów, jak i dla przedsiębiorców. Umożliwia on zakup auta w sposób szybki i relatywnie tani dzięki możliwości bardzo korzystnego rozliczenia podatków. Powstał głównie z myślą o firmach, które potrzebują nowych aut (choć zdarza się także leasing używanych samochodów), a które szukają alternatywnych sposobów finansowania takiej inwestycji. W porównaniu z kupnem auta za gotówkę (w rozumieniu - za środki własne), leasing pozwala dwukrotnie szybciej zaliczyć auto w koszty prowadzenia działalności. Dla zakupu gotówkowego czas amortyzacji może wynieść 5 lat, dla leasingu wystarczy 2 lata.
Kredyt vs. leasing na samochód
W przeciwieństwie do kredytu, leasing samochodu nie obniża zdolności kredytowej, nie jest bowiem traktowany jako pożyczka, a jako koszt prowadzenia firmy. Z tego samego powodu VAT od rat za leasing możesz odliczyć od płaconych przez siebie podatków. W koszta zaliczyć można kwoty od 150 do 300 tys. złotych - zależnie od wartości samochodu w dniu nabycia. Nie da się też ukryć, że leasing wymaga zdecydowanie mniej dokumentów do przygotowania, a wydanie decyzji i podpisanie wniosku zajmuje od 3 do 5 dni.